AnasayfaHakkımızdaReferanslarAlan Adı (Domain)IBAN Bilgileri ve Ödeme BildirimiKurumsal Web Sitesiİletişim
Dokun & Ara : 0507 474 04 46
Datahavuz Logo
Tam 16 yıldır hayalinizi tasarlıyor, fikrinizi programlıyoruz. [Datahavuz Web Yazılım ve İnternet Danışmanlığı]
DOMAİN  ( ALAN ADI )

Her sitenin bir alan adı vardır. Örneğin şuan bulunduğunuz sitenin alan adı datahavuz.com'dur ve internet tarayıcı programlarında (browser) adres çubuğuna bu  adı yazarak çağrılır.

Bu alan adı çağrıldığında bilgisayarınız, bu sitenin barındığı (host edildiği) bilgisayara bağlanır ve bu sitenin yorumlanmış (*) kaynak kodlarını bilgisayarınıza alır. Aynı zamanda uzak bilgisayardaki resimleri, flash animasyonlarını, ikonları, css (biçim dosyası) ve javascript (program betikleri) dosyalarını da bilgisayarınıza almış olursunuz ve tarayıcınız bunların kodlarını birleştirerek size şuan gördüğünüz görüntüleri verir. Kısacası alan adı; bir sitenin kimliğidir diyebiliriz.

İstediğiniz alan adını alttaki bölümden sorgulayıp bu alan adının satın almaya müsait olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Uygun olan alan adlarını sepetinize ekleyebilir, hemen şimdi bu alan adını satın alabilirsiniz.

Alan adı satın alın
Alan adı Bir alan adı yazınız
Uzantı
.com
.net
.org
Sorgula
.com.tr
.biz

Hosting (Dosya Barındırma) : Domain tanımlamasında da bahsettiğimiz üzere alan adını aldığınız siteniz için hazırladığınız ya da hazırlattığınız sayfaların ve diğer materyallerin bir sunucu bilgisayara alınması gerekir. Dosyalarınızın başka bir sunucuya  (uzak bilgisayara) alınması işlemine "hosting" denilmektedir.

Alan adınızı tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığınızda sunucu bilgisayara bağlantı kurulduğunu söylemiştik. Bu sunucunun sitenize bağlanılması için tanıdığı bir limit vardır buna bandwidth (bant genişliği) denir. Sitenizin aldığı ziyaretçi sayısı durumuna ve yayınladığınız materyallerin tüketimine göre bandwidth ihtiyacı değişmektedir. Ortalama olarak sunucularda 3000 Megabyte (3 GB) bant genişliği sınırı esas alınmaktadır. (Bizim web paketlerimizde 4 GB'dan başlamakta, isteğe göre arttırılabilmektedir).

Web Sitesi : Yukarıdaki tanımlamaların birleşiminden oluşan ve günümüzün en iyi reklam ve müşteri çekme aracı olan  sanal platforma denmektedir.


(*) Yorumlanmış demek; web sayfalarının Apache ya da IIS gibi web platformları tarafından, web programcısının yazdığı programların HTML diline çevrilmiş hali demektir. PHP, ASP, CFM,ASPX ,JSP gibi dosya uzantılarını size HTML kaynak koduyla sunan programlara "yorumlayıcılar" denmektedir.